Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 3880 razy

Pokaż mi swój nóż, a powiem Ci , czy zdrowo gotujesz!

Kwestia zdrowego gotowania nie jest oparta wyłącznie na rodzaju i jakości produktów oraz sposobie przygotowywanie potraw. Jeśli chcemy w pełni korzystać ze zdrowego odżywiania, warto rozejrzeć się po swojej kuchni i zwrócić uwagę, w czym gotujemy i czym dokonujemy pierwszej obróbki żywności. Mówiąc krótko: jakie mamy garnki i noże? Są to jedne z najważniejszych przyrządów w kuchni, w które naprawdę warto zainwestować.

Garnki bez dodatkowych pierwiastków

Oczywiście chodzi o naczynia do gotowania nie zawierające szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do gotujących się potraw. Te szkodliwe substancje to m.in. aluminium obecne oczywiście w garnkach zrobionych z tego materiału i niezabezpieczone specjalną powłoką lub z powłoką uszkodzoną, a także naczynia z uszkodzonym teflonem i niektóre ceramiczne garnki starego typu, które wydzielają kadm i ołów. Obecnie najlepsze naczynia do gotowania zrobione są ze szlachetnej stali nierdzewnej. Są one bardzo odporne na zarysowania, wgniecenia i wszystkie inne uszkodzenia, obojętne dla potraw, nie wchodzą z  nimi w reakcję chemiczną oraz często mają działanie antybakteryjne i antykorozyjne. Warto wybierać te garnki ze stali nierdzewnej, które mają oznaczenie 18/10, co oznacza najbardziej optymalną zawartość chromu (18%) oraz niklu (10%), zachowujące najlepsze właściwości stali.

Noże obojętne i ostre

W kwestii wyboru noża, sprawa nie jest taka prosta. Najbardziej wytrzymałe noże produkuje się bowiem ze stali nierdzewnej, lecz są one zwykle pokryte powłoką, która chłonie zapachy i smaki z krojonych produktów. Takie również szybciej się tępią, a wiadomo, że nóż tępy jest o wiele bardziej niebezpieczny od noża ostrego. Ostrość noża ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo użytkownika, ale też na wygląd potrawy i jej jakość. Nie da się bowiem pokroić dobrze dojrzanego owocu tępym nożem bez jego zgniecenia. I tutaj wkraczają noże ceramiczne. Są zdecydowanie bardziej ostre od noży stalowych, mają większą twardość oraz co najważniejsze są antyalergiczne. Niektórzy alergicy nie mogą mieć kontaktu z narzędziami zawierającymi metale. Dlatego noże ceramiczne są im szczególnie polecane. W dodatku są bardzo łatwe w pielęgnacji, wystarczy je tylko spłukać wodą, nie chłoną smaków i zapachów. Dobrej jakości noże ceramiczne np. marki Philipiak, mogą nie być ostrzone przez lata.

Odwiedź stronę philipiaknaczynia.pl aby znaleźć najlepsze noże ceramiczne na rynku.Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login