Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 5590 razy

Otyłość – co to jest i jakie są jej następstwa

W niektórych państwach europejskich ponad jedna trzecia ludności ma nadwagę. Pomimo zwiększającej się świadomości dotyczącej znaczenia prawidłowego sposobu żywienia, nadwaga i otyłość stanowią poważny problem społeczny.

Jeśli jesteś mężczyzną o wzroście 180 cm i ważysz powyżej 100 kg lub kobietą o wroście 160 cm i ważysz powyżej 77 kg, to znaczy, że jesteś otyły lub otyła. W ciągu ostatnich 20 lat w Wielkiej Brytanii częstość występowania otyłości u kobiet zwiększyła się z 8 do 16% a u mężczyzn z 6 do 13%.

Otyłość występuje wtedy, gdy wskaźnik masy ciała (Body Mass Index – BMI) przekracza 30. BMI oblicza się dzieląc aktualną masę ciała danej osoby (podaną w kilogramach) przez jej wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu (kg/m2).  

Dr Andrew Prentice z Centrum Badań Medycznych w Wielkiej Brytanii stwierdza „osoby otyłe charakteryzują się zwiększonym ryzykiem występowania wielu problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca insulinoniezależna, wysokie stężenie cholesterolu i innych substancji lipidowych, chorób układu krążenia oraz raka piersi i jelita grubego”.

Eksperci oceniają, że otyłość wraz z pochodnymi problemami zdrowotnymi pochłania od 3 do 8% kosztów ochrony zdrowia w niektórych państwach Europy a ogólne koszty są podobne do kosztów leczenia chorób nowotworowych i AIDS.

70% mężczyzn i 80% kobiet prowadzi siedzący tryb życia

Chociaż do rozwoju otyłości mogą przyczyniać się uwarunkowania genetyczne, to w większości przypadków decydujące znaczenie odgrywają czynniki środowiskowe. Typowy dla Europejczyków sposób żywienia, charakteryzujący się wysoką energią i wysoką zawartością tłuszczów, wraz z siedzącym trybem życia, może prowadzić do otyłości. Dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy dostarczaniem energii pod postacią pożywienia a jej utratą pod postacią aktywności fizycznej. Ten niekorzystny trend dotyczy również dzieci i młodzież.

Osoby otyłe preferują produkty spożywcze o wysokiej zawartości tłuszczu. Ale tłuszcze, pomimo, że zawierają więcej kalorii niż węglowodany i białka, mają mniejsze własności sycące. Tłuszcze łatwo przyswajają się w organizmie, natomiast trudno się spalają, ponieważ organizm najpierw spala węglowodany.

Obecnej epidemii otyłości nie można wytłumaczyć wysokim spożyciem tłuszczów i wysoką energią dostarczaną z pożywieniem, ponieważ okazuje się, że to spożycie się zmniejsza. Eksperci winą obarczają nasilający się siedzący tryb życia. Sama aktywność fizyczna nie leczy otyłości ale ułatwia utlenianie („spalanie”) tłuszczów, które często jest upośledzone u osób otyłych.

Dr Prentice dodaje „połącz stosowanie diety z aktywnością fizyczną; to jest dobry sposób na pokonanie otyłości”. 

Przeczytaj także artykuł „Zrozumieć otyłość” w numerze 3 Food Today

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 11/1997

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFIC



Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login