Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

rozmiar czcionki A A A
czytano 3070 razy

Pierwsze wyniki badania SUVIMAX

Realizatorzy projektu SUVIMAX, dużego badania francuskiego , podczas którego badano wpływ witamin antyoksydacyjnych i składników mineralnych na zapobieganie choroby niedokrwiennej serca i chorób nowotworowych, podali pierwsze jego wyniki. Korzystny wpływ suplementów zawierających witaminy antyoksydacyjne stwierdzono tylko u mężczyzn,  ale kobiety stosowały bardziej pożądany sposób żywienia.

Fachowcy w dziedzinie żywienia zapewne słyszeli już o badaniu SUVIMAX, ale dla innych osób potrzebne jest krótkie wprowadzenie. Nazwa SUVIMAX jest skrótem pełnej nazwy badania SUppléments en VItamines et Minéraux AntioXydants (Suplementy zawierające Witaminy Antyoksydacyjne i Składniki  Mineralne). Jest to pierwsze badanie, w którym ocenia się wpływ stosowania suplementów diety na śmiertelność oraz prawdopodobieństwo rozwoju chorób  nowotworowych w populacji Zachodniej.

Badanie wyróżnia się poprzez fakt, iż zastosowano w nim realistyczną dawkę witamin antyoksydacyjnych i składników mineralnych, taką, jaka może być zrealizowana z ramach zrównoważonego sposobu żywienia, bogatego w warzywa i owoce. Ta różnica jest bardzo istotna, jak uważa Prof.  Jean Nève z Uniwerytetu  Libre w Brukseli, członek Komitetu Naukowego i  Nadzorczego projektu SUVIMAX.

Zajęło to dużo czasu

Osiem lat zajęło zebranie informacji o sposobie żywienia i zdrowia oraz pobranie próbek krwi od 13 tysięcy ochotników – 5 tys. mężczyzn i 8 tys. kobiet. Uczestnicy próby podwójnie ślepej (oznacza to, że zarówno badani jak i osoby prowadzące badanie nie wiedzieli, kto jest  w grupie badanej a kto w kontrolnej) zostali podzieleni na dwie grupy, z których jedna otrzymywała zestawl antyoksydantów zawierający witaminę E, witaminę C, beta-karoten, cynk i selen a druga – placebo. Już na początku badania stwierdzono obecność różnic pomiędzy mężczyznami a kobietami, ponieważ w badaniach z krwi wykryto wyższe stężenie u kobiet witaminy C i beta-karotenu.

Mężczyźni  pozostają w tyle

Podstawowym wynikiem badania jest stwierdzenie, że mężczyźni, którzy na początku badania mieli najniższe stężenie beta-karotenu w surowicy krwi, charakteryzują się wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i chorób nowotworowych, co potwierdza wyniki uzyskane w innych badaniach. Natomiast u kobiet, u których stężenie beta-karotenu było wyższe niż u mężczyzn,  nie stwierdzono takich zależności. Pogłębiona analiza danych wykazała związek pomiędzy stężeniem beta-karotenu w surowicy krwi a spożyciem warzyw i owoców. Osoby, które spożywały najmniejsze ilości warzyw i owoców (w tym przypadku mężczyźni), mieli najniższe stężenie beta-karotenu w surowicy krwi.

Wiadomości dobre ... i złe

Czy spożywanie większej ilości antyoksydantów poprawia stan twojego zdrowia? To właśnie jest kluczowe pytanie….   Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn nie wykazano ochronnego działania przyjmowanych antyoksydantów w odniesieniu do występowania choroby niedokrwiennej serca. Z drugiej strony, co stwierdzono TYLKO u mężczyzn, codzienne przyjmowanie kapsułki zawierającej antyoksydanty, zmniejszało ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych o 31%.

Również ryzyko zgonu (z jakichkolwiek powodów) u mężczyzn obniżało się istotnie – o 37%. 

Nie ma cudownej pigułki

Wnioski wynikające z badania SUVIMAX są proste. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych nie trzeba (co wykazano u kobiet uczestniczących w badaniu) polegać na przyjmowaniu suplementów o działaniu antyoksydacyjnym. Najlepszą metodą zapobiegawczą jest stosowanie zróżnicowanego sposobu żywienia, bogatego w warzywa i owoce. Jednak, co wykazano u mężczyzn, te osoby, które dostarczają organizmowi małych ilości antyoksydantów z pożywieniem, odnoszą największe korzyści mogąc przywrócić stan równowagi za pomocą przyjmowanych suplementów. Inaczej mówiąc, te dodatkowe antyoksydanty mogą być uzyskane po prostu z pożywienia. Na przykład  zaledwie 60 g tartej marchewki (beta-karoten) i jeden owoc kiwi lub pomarańczy (witamina C) dają podobną dawkę antyoksydantów do dawki stosowanej w badaniu SUVIMAX.

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 01/2004

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFICDodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Soluma | mapa witryny | login