Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 3203 razy

Bezpieczeństwo świeżych owoców i warzyw


Dieta bogata w świeże owoce  i warzywa ma duże znaczenie dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednakże świeże produkty rolne czasami mogą być źródłem zakażeń i zatruć pokarmowych. Na przykład pałeczki okrężnicy O157:H7 były wykrywane w niepasteryzowanych sokach a listerie w kapuście. Przestrzegając podstawowych zasad higieny, możemy cieszyć się różnorodnością świeżych owoców i warzyw.
Dopóki owoce lub warzywa nie zostaną poddane obróbce cieplnej, wszystko, z czym miały dotychczas kontakt i co zostało na skórce, będzie zjedzone przez konsumenta. To dotyczy również drobnoustrojów z organicznych nawozów naturalnych i z wody, używanej do upraw, bakterii znajdujących się na rękach ludzi, którzy zbierają produkty rolne, pojemników i pojazdów użytych do przechowywania i transportu, odchodów ptaków, przelatujących nad polami. Aby zredukować ryzyko mikrobiologicznego skażenia należy przestrzegać następujących środków ostrożności:

    * Robiąc zakupy, wybieraj owoce i warzywa, które wyglądają świeżo i są w dobrym stanie; unikaj produktów brzydko pachnących a także uszkodzonych albo spleśniałych. Nie kupuj zapakowanych warzyw, które mają płyn wewnątrz opakowania, aczkolwiek skroplona para wodna w pojemnikach z gotowymi sałatkami jest zjawiskiem normalnym.
    * Przenoś produkty ostrożnie : nawet dość twarde owoce czy warzywa mogą ulec wtedy uszkodzeniu. Kupuj tylko tyle, ile możesz zjeść w najbliższych dniach. Niektóre jarzyny, jak jabłka i marchew, mogą być przechowywane dłużej, ale większość świeżych produktów powinna być spożyta w ciągu kilku dni.
    * Włóż czyste produkty do lodówki natychmiast po przyniesieniu do domu i umyciu. Banany, pomidory czy owoce, które wymagają dalszego dojrzewania, mogą być przechowywane  w temperaturze pokojowej.
    * Przeczytaj i postępuj zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie, np.: "przechowywać w niskiej temperaturze" i przestrzegaj daty przydatności do spożycia. Wyrzuć żywność, jeśli była przechowywana zbyt długo, albo  wygląda na zepsutą.
    * Zawsze myj przed jedzeniem owoce i warzywa używając bieżącej wody. Obieraj i wyrzucaj zewnętrzne liście i skórki. Dokładnie szoruj warzywa, jeśli chcesz zjeść je ze skórą. Używaj szczotki do warzyw, szczególnie do gatunków z twardą skórą,  jak melony, jabłka, marchew, szoruj je przed pokrojeniem i podaniem. Mniejsze, delikatniejsze owoce, jak jagody, łatwo można opłukać w durszlaku pod strumieniem wody, ograniczając możliwość ich uszkodzenia. Dokładne mycie usuwa szkodliwe bakterie, wirusy i zanieczyszczenia z powierzchni owoców i warzyw.
    * Myj ręce zanim dotkniesz żywność. Jeśli wcześniej przyrządzałeś surowe mięso lub drób, zanim weźmiesz owoce czy warzywa, dokładnie umyj wszystkie powierzchnie kuchenne i naczynia, z których korzystałeś.
    * Przykrywaj naczynia z pokrojonymi owocami i warzywami. Przygotowaną sałatkę owocową przechowuj przed podaniem w lodówce. Nie jedz potraw, które były poza lodówką dłużej niż 4 godziny.

Świeże owoce i warzywa są smaczne i pożywne, stanowią źródło wielu witamin, składników mineralnych i błonnika. Doceniajmy ich ogromną różnorodność i spożywajmy je jako część zdrowej, zbilansowanej diety.

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 09/2000

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFICDodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login