Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 5033 razy

Przekąski i podjadanie

Coraz więcej i częściej podjadamy między posiłkami, ale jeśli przekąski stanowią część zbilansowanej diety, to mogą pełnić pożyteczną rolę w utrzymaniu naszego zdrowia.

Za przekąskę uważamy jakąkolwiek potrawę jedzoną poza domem, w ramach śniadania, lunchu czy obiadu, lub małe posiłki zastępujące tradycyjne. Rodzaj wybieranych produktów jest różny w różnych krajach Europy.

W niektórych kulturach preferowane są pikantne przekąski,  takie jak precle, chrupkie pieczywo i czipsy, w innych ludzie wolą słodki smak jogurtów, owoców, herbatników, czekolady i napojów gazowanych.

Bez względu na rodzaj wybieranych produktów, w społeczeństwie istnieje skłonność do myślenia, że podjadanie nie tylko powoduje nadwagę i otyłość, ale również jest przyczyną próchnicy zębów. Żadna z tych obaw nie musi być prawdziwa. Naukowcy nie potwierdzili, że podjadanie powoduje otyłość, ponieważ suma kalorii wszystkich przekąsek może mieścić się w granicach dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Specjaliści uważają, że jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, możemy sobie pozwolić na dwie lub trzy przekąski albo napoje w ciągu dnia, oprócz regularnych posiłków. Dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka próchnicy jest żucie między posiłkami gum bezcukrowych, szczególnie zawierających ksylitol. Gumy te zwiększają wydzielanie śliny, która wpływa korzystnie na zęby i zmniejsza rozwój bakterii, powodujących próchnicę.

Żywieniowcy wykazali również, że dla pewnych grup ludzi duża część składników odżywczych w codziennej diecie pochodzi z przekąsek. Na przykład w Edynburgu okazało się, że wśród 7-8 letnich dzieci, przekąski pokrywają ¼  dziennego zapotrzebowania na energię, są ważnym źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów i błonnika. Zapewniają    około 15 %  dziennego zalecanego spożycia wapnia i około 1/5 zapotrzebowania na witaminę C.

Nastolatki również mogą korzystać z przekąsek między posiłkami, takich jak jogurty, serki homogenizowane, koktajle mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, lody, soki wzbogacane wapniem, czekolada mleczna, które stanowią ważne źródło wapnia. Sportowcy   utrzymujący wysoką podaż energii i osoby starsze, które uważają obfite posiłki za zbyt obciążające, często traktują przekąski za najlepszy sposób zaspokojenia  ich potrzeb żywieniowych.                                                         

Rozglądając się po Europie, zauważymy, że podjadanie staje się  rosnącym trendem. Konieczność dostarczenia wszystkich składników odżywczych, przy coraz bardziej intensywnym trybie życia sprawia, że prawdopodobnie ten trend zadomowi się w naszym życiu na dobre.

Dla wielu z nas przekąski są wygodnym i przyjemnym sposobem zaspokojenia codziennych potrzeb żywieniowych. Jako część zdrowego, aktywnego stylu życia pomagają nam utrzymać zdrowie i dobrą formę.

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 09/2000

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFICDodaj swój komentarz

Zdrowy sposób żywienia

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login