Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 4615 razy

Zdrowy sposób jedzenia może być sposobem przyjemnym

Prozdrowotny sposób żywienia nie oznacza, że zapominamy o smaku. Nie jest niezbędne zrezygnowanie z ulubionych potraw i poświęcenie dobrego smaku dla wartości zdrowotnych. Około 1/3 konsumentów w UE myśli o zmianie sposobu żywienia na bardziej korzystny dla zdrowia, podczas gdy pozostali są zadowoleni z obecnego sposobu żywienia i nie chcą dokonywać jakichkolwiek zmian. Okazuje się, że nadanie prozdrowotnego sposobowi żywienia pozytywnego wizerunku  jest trudnym zadaniem. Większość konsumentów w Europie (80%) uważa, że prozdrowotny sposób żywienia jest trudno osiągnąć.

W badaniu Nastawienia Konsumentów do Żywności, Żywienia i Zdrowia (1) wzięło udział ponad 14 tys. osób w UE. Profesor Mike Gibney, koordynator badania, mówi „sprawienie, że ludzie będą myśleć pozytywnie o zdrowszym sposobie żywienia jest wielkim zadaniem dla osób prowadzących edukację żywieniową. Jest to jednak zadanie kluczowe, jeśli chcemy osiągnąć dalszą poprawę sposobu żywienia”.

Najczęstsze trudności

Najczęściej podawaną przez ludzi trudnością związaną z wdrożeniem zdrowszych nawyków żywieniowych jest brak czasu, spowodowany zmiennymi godzinami pracy i dużą ilością zajęć. Osoby w młodszym wieku i osoby pracujące zawodowo sądzą, że są zbyt zajęte, aby zmienić swój sposób żywienia. Zwłaszcza osoby w przedziale wiekowym pomiędzy 15 a 34 rokiem życia uważają, że prozdrowotny sposób żywienia można osiągnąć tylko kosztem gorszego smaku spożywanego pożywienia. Niechętnie rezygnują one z ich ulubionych potraw na rzecz tego co uważają za  nieapetyczną „zdrową” żywność. Większość badanych uważa, że stosowanie prozdrowotnego sposobu żywienia jest trudne i kłopotliwe.   

Jedną z często podawanych przeszkód był również brak silnej woli do przeprowadzenia niezbędnych zmian, które wydawały się kłopotliwe we wdrożeniu.

Pozytywne myślenie

Okazuje się, że ludzie dość dobrze wiedzą, jak mogą poprawić swoje nawyki żywieniowe, ale wykazują mało chęci do dokonania tych zmian. Zmiana negatywnego wizerunku prozdorowotnego sposobu żywienia jest jednym z kluczowych zadań w przyszłości (1).

...a oto 10 wskazówek

    * Jedz w sposób urozmaicony
    * Opieraj swój sposób żywienia o produkty z dużą zawartością węglowodanów
    * Jedz dużo owoców i warzyw
    * Utrzymuj prawidłową wagę ciała aby czuć się dobrze
    * Spożywaj umiarkowane porcje żywności – nie eliminuj ulubionych potraw a zmniejsz ich spożycie
    * Jedz regularnie
    * Pij duże ilości płynów
    * Dużo się ruszaj
    * Zacznij teraz – i dokonuj stopniowo kolejnych zmian
    * Pamiętaj, nie ma “dobrych” i “złych” produktów spożywczych 

Piśmiennictwo:

(1) A pan-EU survey of Consumer Attitudes to Food, Nutrition and Health (1996) Report no.3. Institute of European Food Studies.

FOOD TODAY (Żywność Dzisiaj) 09/1998

 

źródło: Europejska Rada Informacji o Żywności - EUFICDodaj swój komentarz

Zdrowy sposób żywienia

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login