Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 2026 razy

Odwodnienie u dzieci

Odwodnienie to niedobór wody w organizmie. Dochodzi do niego szczególnie często u dzieci na przykład w wyniku wymiotów, biegunki lub gorączki. Objawami odwodnienia u dziecka są między innymi mała ilość moczu, zapadnięte oczy, apatia orazrozdrażnienie. Niedobór płynów jest wyjątkowogroźny dla niemowląt i mały dzieci, ponieważ mają one duże mniejszy rezerwy niż osoby dorosłe.

Najczęstsze przyczyny utraty płynów

Przyczynami niedoboru wody u dzieci są głównie infekcje wirusowe (rotawirusy). W ich wyniku często dzieci mają: biegunkę, wymioty, zmniejszoną potrzebę jedzenia i picia oraz gorączkują. Odwodnienie może być również spowodowane infekcjami bakteryjnymi (salmonella, bakterie E coli) lub pasożytniczymi (lamblioza),które dają podobne objawy. Do niedoboru płynów może dojść także w wyniku obfitego pocenia się dziecka, na przykład podczas intensywnej zabawy lub w gorące dni.

Co robić w przypadku odwodnienia?

Gdy dziecko ma biegunkę i wymioty nie możemy dopuścić do tego by maluch się odwodnił. W przypadku małych dzieci i niemowlaków koniecznie w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem pediatrom. U małych dzieci duża utrata płynów stanowi duże zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Kompleksową pomoc oferują lekarze przychodni Multi Med. Postawienie odpowiedniej diagnozy pozwoli wdrożyć odpowiednią terapię. W większości przypadków dzieci dochodzą do siebie w warunkach domowych. Niestety jednak w niektórych przypadkach ostre odwodnienie wymaga leczenia szpitalnego.

Nawadnianie organizmu

Należy jednak pamiętać, że dziecku oprócz leków należy podawać regularnie płyny, aby przywrócić właściwe nawodnienie jego organizmu. Dużą rolę w tym procesie odgrywa także odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w niezbędne składniki odżywcze. Dobrym pomysłem jest podawanie choremu dziecku produktów spożywczych zawierających dużo wody, na przykład owoców i warzyw. Posiłki powinny być urozmaicone i dostosowane do wieku dziecka. Zazwyczaj lekarze zalecają w takich sytuacjach spożywanie ziemniaków, ryżu, pieczywa pełnoziarnistego i chudego mięsa. Niewskazane jest podawanie odwodnionym dzieciom soków owocowych, słodkich napojów gazowanych, rosołu oraz samej wody.

Bardzo ważna jest profilaktyka

Do niedoboru płynów może dojść każdego dziecka niezależnie od pory roku i miejsca zamieszkania. Dlatego rodzice i opiekunowie muszą zadbać by temu przeciwdziałać. Pamiętajmy by podczas upalnych dni zwracać uwagę na ilość spożywanych przez dziecko płynów. Warto również zwrócić uwagę na to co maluch pije, nie powinny to być słodkie i gazowane napoje. Dbajmy także o higienę, jest to szczególnie ważne podczas podróży i wczasów w ciepłych krajach. Wystarczy często i dokładnie myć ręce, by wyeliminować większość zagrożeń wywoływanych przez wirusy, bakterie czy pasożyty. Odwodnienie w przypadku dzieci jest bardzo groźne,dlatego należy zrobić wszystko by do tego nie dopuścić.  Dlatego pamiętajmy - lepiej przeciwdziałać niż leczyć.

 Dodaj swój komentarz

różne

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login