Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 8853 razy

Mrożenie szokowe - na czym polega i w jakim celu sie je stosuje?

Produkty żywnościowe  po obróbce termicznej należy odpowiednio schładzać. Specjalną techniką, która zapobiega rozwojowi bakterii i gwałtownemu odparowaniu wody jest tzw. mrożenie szokowe.

Szokująca szybkość

Proces zamrażania szokowego ogranicza szkodliwe działanie zimna na powierzchnię produktów żywnościowych. Nie niszczy więc składu wyrobów. Dzięki temu żywność zachowuje swój pierwotny smak, kolor, aromat i odpowiednią wilgotność. Procesy powolnego zamrażania wpływają zawsze destrukcyjnie na struktury tkankowe produktów żywnościowych. Zwykle wyroby tracą swoje właściwości i ulegają uszkodzeniom mechanicznym. W strukturach pojawiają się np. kryształki lodu. Ogólnie przyjmuje się więc, że im szybszy jest spadek temperatury, tym struktura produktu jest lepiej zachowana i lepiej zabezpieczona. Dzięki procesowi zamrażania szokowego można także zredukować ilości masowych ubytków towaru i zaoszczędzić czas produkcji. Zwykle dzięki wdrożeniu takiego systemu hale magazynowe są też bardziej przestrzenne – odzyskuje się miejsce po produktach, które trzeba było długo przechowywać, a teraz można szybko przekazać je dalej.

Maszyny do szokowego zamrażania

Do mrożenia szokowego wykorzystuje się zwykle tzw. komory szokowego mrożenia. Firma guztech.com.pl w swojej ofercie posiada trzy tego typu komory: SemiShockLine, Shockline i Straightline. Ważne jest, by zakupione i zamontowane urządzenia spełniały wszystkie wymogi weterynaryjne i sanitarne, które nakładają na nie władze polskie i Unia Europejska. Powinny być zgodne z normami HACCP, BRC i GMP. Muszą być bezpieczne nie tylko dla produktu, ale także dla użytkownika i środowiska naturalnego.

Najnowocześniejsze systemy mrożenia szokowego są bardzo łatwe w obsłudze. Straightline z firmy guztech.com.pl steruje się dzięki panelowi dotykowemu. Na ekranie wyświetla się wszystkie niezbędne informacje. Panel alarmuje o ewentualnych błędach, które pojawiły się w trakcie procesu zamrażania, sygnalizuje też o usterkach i nieprawidłowościach. Wszystkie potrzebne parametry można ustawić w kilka chwil. Maszyny do zamrażania szokowego nie mogą wysuszać wyrobów. Powinny być także wyposażone w system monitoringu i rejestracji wszystkich temperatur w komorach. Dobrze także, jeśli maszyny są energooszczędne i pozwalają zużywać mało prądu przy każdym poziomie chłodzenia.

Efektywność i pragmatyzm

Zamontowanie dobrej komory do mrożenia szokowego pozwala na optymalizację czasu produkcji. Linie produkcyjne są o wiele bardziej efektywnie wykorzystywane. Warto zauważyć, że lepsza efektywność oznacza redukcję kosztów wynagrodzeń i kosztów produkcji. Produkty żywnościowe zamrażane przy pomocy systemu szokowego mrożenia można także przygotowywać poza godzinami szczytu pracy. Nie trzeba się wówczas przejmować, że stracą smak lub barwę. Produkty po zamrożeniu szokowym są minimalnie przetworzone. Dodaj swój komentarz

różne

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login