Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1374 razy

Pierzga – pszczeli produkt

Pszczoły w zakresie produktów żywieniowych kojarzą nam się przede wszystkim z miodem. To jednak błąd, gdyż te sympatyczne owady zajmują się także wytwarzaniem innych, równie cennych i obfitujących w składniki odżywcze składników swojej – jak i ludzkiej – diety.
Przykładem takiego mniej znanego pszczelego produktu jest pierzga. Powstaje ona na skutek fermentacji pyłku pobieranego przez pszczoły z różnych roślin. Na proces jej produkcji od momentu dostarczenia transportu pyłku do ula składają się: umieszczenie w specjalnych komórkach plastra, zwilżenie go śliną i miodem przez pszczoły pracujące na miejscu, następnie ubicie w danej komórce tak by zabezpieczyć dostęp powietrza z zewnątrz i usprawnić warunki dokonywania się fermentacji.

Kto korzysta z pierzgi?

Pierzga produkowana jest jako pokarm. Naturalnie jednak pszczoły nie myślą w tym zakresie o swoich dwunożnych dalekich kuzynach, ale o własnych potrzebach żywieniowych. Zwłaszcza popularna jest pierzga jako pożywienie dla najmłodszych pszczół – w tym także i larw. Jedna rodzina pszczela w ciągu roku zużywa nawet do kilkudziesięciu kilogramów pierzgi! Ten imponujący wynik z jednej strony obrazuje jak duże jest zapotrzebowanie na pierzgę wśród pszczół, ale także potwierdza znaną powszechnie pracowitość pszczół.

Jak się jednak okazuje z pierzgi korzystają również i ludzie. Wynika to przede wszystkim z bardzo szerokiego zastosowania leczniczego tego naturalnego produktu. Między innymi wzmacnia on układ odpornościowy, ma także działanie antybakteryjne. Do tego poprzez bogatą paletę elementów jakie wchodzą w jej skład ma pierzga także zbawienne działanie regulacyjne – tzn. reguluje całość działania ludzkich organów i narządów, nastrajając je tak aby działały jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku.

Składniki

Wśród elementów, które wchodzą w skład pierzgi wyróżnić należy: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy grupy A, B, C i E. Ponadto odnajdziemy w niej chociażby: potas, magnez, wapń, sód, cynk, żelazo, chrom czy mangan. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak istotne są te elementy dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.

Spożycie

W jaki sposób człowiek spożywa pierzgę? Na rynku dostępna jest ona przede wszystkim w postaci granulek, które umożliwiają ssanie lub rozpuszczenie w roztworze wodnym, a następne wypicie powstałej mieszaniny.

Należy się jednak przygotować na specyficzny, kwaskowaty smak pierzgi. Dla lepszych doznań smakowych można ją więc chociażby pomieszać z miodem, co skądinąd pozytywnie wpływa również na wartości odżywcze tych dwóch, podanych łącznie produktów.

Artykuł partnera.Dodaj swój komentarz

różne

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login