Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1885 razy

Wapń - nie tylko na mocne kości!

O tym, że prawidłowo zbilansowana dieta warunkuje wzmocnienie organizmu i prawidłowe jego funkcjonowanie można przekonać się już od dawna. Pojęcie diety, bowiem często kojarzone jedynie z utratą masy ciała głównie powinno być łączone z tematem sposobu odżywiania, na co dzień, aniżeli tylko w okresie odchudzania. Istotą diety jest dostarczenie odpowiedniej dawki makroelementów, a także składników mineralnych, spośród których nie łatwo wyłonić ten wiodący.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak wapń, jako główny składnik mineralny. Nie bez przyczyny został oznaczony takim mianem, gdyż niemal 99% tego pierwiastka znajduje się w naszych kościach. Zapewnienie jego odpowiedniej podaży w diecie odgrywa bardzo dużą rolę przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Wpływa również na regulacji hormonalnej, regulacji skurczu mięśni i ogólnej homeostazy, a nawet krzepliwość krwi.

Dzienne zapotrzebowanie na Wapń waha się w granicach 700 mg u niemowląt i małych dzieci do 1200 u osób starszych, jednak średnia norma wynosi 1000 mg. Na szczególną uwagę przy dostarczaniu tego pierwiastka powinny zwrócić uwagę kobiety w ciąży i w okresie laktacji, które część przyswojonego wapnia przekazują potomstwu. Oprócz ilości dostarczanego mikroelementu, ważna jest jego wchłanialność, bowiem nigdy nie plasuje się ona w okolicach 100%. Absorpcja zależy od kilku składników, z których jako sprzyjający, oprócz witaminy D3 często wymieniana jest laktoza.

Nie bez powodu, najlepszym źródłem wapnia jest, więc mleko i przetwory mleczne. Dodatkowo te produkty charakteryzują się odpowiednim stosunkiem wapnia do fosforu, co zwiększa wchłanianie. Jeżeli chodzi o zawartość wapnia, często wymieniane są rośliny zielone w tym szpinak, szczaw lub jarmuż. Należy jednak zwrócić uwagę, że te warzywa charakteryzują się zawartością szczawianów, który wiąże wapń w nierozpuszczalny związek, znacznie ograniczając jego wchłanianie. Z podażą tego pierwiastka mogą mieć problemy również osoby na diecie bogatej w błonnik, ponieważ obecne fityniany również negatywnie wpływają na absorpcję. Dobrym źródłem wapnia są konserwy i przetwory rybne, szczególnie szprotki i sardynki. Wynika to głównie ze sposobu ich przetwarzania razem z ośćmi.

Należy zwrócić uwagę, że niezależnie od rodzaju składnika odżywczego najlepszą suplementacją jest prawidłowa dieta i żadne, nawet najskuteczniejsze sposoby aptecznego uzupełniania niedoborów nie zastąpią odpowiednio zbilansowanego jadłospisu.Dodaj swój komentarz

różne

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login