Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1223 razy

Sezon na szparagi trwa w najlepsze. Jak najlepiej przyrządzić szparagi?

Szparagi to dietetyczne warzywa, które mogą być świetnym dodatkiem do wielu pysznych dań. Sezon na nie zaczyna się w kwietniu i trwa do końca czerwca. Zatem jeśli chcemy cieszyć się świeżymi szparagami na naszym talerzu, musimy się pośpieszyć – to ostatni dzwonek, aby dostać je w markecie lub pobliskim ryneczku!

Szparagi białe i zielone – jak gotować?

Zasadniczą różnicą między białymi a zielonymi szparagami są warunki ich wzrostu. Pierwsze rosną pod ziemią, natomiast drugie na powierzchni (zielony wygląd zawdzięczają chlorofilowi, który produkowany jest dzięki promieniom słonecznym). Wpływa to bezpośrednio na walory smakowe warzyw - białe szparagi są delikatne i słodkawe, podczas gdy zielone są intensywniejsze, a w smaku przypominają nowalijki.

Najczęściej zadawanym pytaniem jest zazwyczaj to dotyczące gotowania szparagów. Trzeba wiedzieć, że w zależności od gatunku z jakim mamy do czynienia sposób przygotowywania będzie się różnił.

Zacznijmy od tych, które mają więcej zwolenników – białych. Są one duże grubsze od zielonego gatunku, więc łatwo można wywnioskować, że czas ich gotowania będzie odpowiednio dłuższy. Przyjmuje się, że po 12 minutach powinny być miękkie i gotowe do spożycia. Warto pamiętać, że przed gotowaniem białe szparagi należy przyciąć (mniej więcej na w 2/3 wysokości) – najtwardsza część warzyw może z powodzeniem zostać wykorzystana do zrobienia wywaru na zupę krem.

Zielone szparagi przygotowuje się znacznie krócej. Wystarczy obciąć twardą, zdrewniałą część i włożyć resztę warzywa do garnka z osoloną wodą (koniecznie główką do góry!). Po trzech minutach zielone szparagi można wyjąć ze wrzącej wody, ochłodzić i rozpocząć ucztę. Proste prawda?

Pomysły na dania ze szparagami

Nasz pierwszy przepis to grzanki z jajkiem sadzonym i szparagami w szynce - https://uwielbiam.pl/przepis/grzanka-z-jajkiem-sadzonym-i-szparagami-w-szynce-2. Brzmi pysznie? Tak też jest! Co więcej, aby przygotować to chrupiące śniadanie wystarczy Ci jedynie 15 minut.

Druga receptura to przepyszne pęczotto na bazie kaszy pęczak. Głównymi składniki obiadowego przepisu są m.in. zielone szparagi oraz zielony groszek - https://uwielbiam.pl/przepis/peczotto-ze-szparagami-i-zielonym-groszkiem. Jest to świetna propozycja dla wszystkich będących na diecie bezmięsnej.

Podczas upalnego lata zazwyczaj mamy ochotę na nieco lżejsze dania. W tę charakterystykę świetnie wpasowuje się trzeci przepis. Jest nim makaron (typu mini rurki) z botwiną, szparagami, kurczakiem oraz serkiem ricotta - https://uwielbiam.pl/przepis/makaron-z-botwina-szparagami-kurczakiem-i-ricotta.

No to jak, co dzisiaj gotujemy?

Artykuł partnera.Dodaj swój komentarz

różne

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login