Zobacz również nasz komercyjny portal:

https://domabc.pl/kuchnia,ac222

 

 

REKLAMA:  

rozmiar czcionki A A A
czytano 1172 razy

Jak powstają oscypki?

Ciężko znaleźć coś, co bardziej niż oscypek kojarzy się z polskimi górami. Jest to nasz narodowy przysmak, który rozpoznawalny jest we wszystkich krajach europejskich.

Dzisiaj, stragany z tymi serami można znaleźć dosłownie w każdym zakątku Polski. Chodząc po Krupówkach, można co rusz natknąć się na stragany z oscypkami, zwiedzając Kraków, również możemy je dostrzec ustawione nieopodal Sukiennic, a nawet są obecne na wrocławskim rynku. Czym jest tradycyjny polski oscypek? Prawdziwe oscypki produkowane są na Podhalu, a ich produkcja trwa nieprzerwanie od 500 lat. Są to twarde, wędzone sery o słonym posmaku i miękkim miąższu w środku zrobione z mleka owczego. Prawdziwe oscypki to wyroby naturalne, wytwarzane na halach, gdzie pasą się owce. Ich produkcja trwa co roku w okresie od wiosny, gdy owce wypędzane są na pastwiska, do jesieni, gdy sezon się kończy. 

Tradycja trwająca do dziś

Dzisiaj, oscypki wytwarza się tak samo, jak setki lat temu. Wraz z początkiem wiosny na hale wypędzane są owce, którymi opiekują się juhasi, czyli młodzi pasterze oraz chłopcy, zwani honielnikami. Podlegają oni bezpośrednio bacy, który odpowiada za wyrabianie serów. Wszyscy oni w czasie wypasu owiec mieszkają w szałasie, a ich obowiązkami jest wypas owiec, pozyskiwanie mleka, wyrób serów i żętycy. 

Po wydojeniu owiec, honielnicy przecedzają mleko przez lniane płótno. Kolejno do takiego mleka dodaje się klag, inaczej zwany podpuszczką. Pod jej wpływem dochodzi do ścięcia się mleka, w wyniku którego dochodzi do powstania masy serowej oraz serwatki. Po powstaniu masy serowej, co jakiś czas, ręcznie się ją odciska i moczy w gorącej wodzie. To najdłużej trwający proces podczas produkcji serów, a gdy masa serowa osiągnie odpowiedni stan, rozkładana jest do wrzecionowatych foremek z różnymi wzorami. Każda bacówka ma inny wzór odciskany na oscypkach. Sery w foremkach moczą się przez 24h, po czym odkładane są na półki, a w międzyczasie wędzone. 

Żentyca - produkt uboczny produkcji oscypków

Nie tylko oscypki to wyroby naturalne. Podczas ich produkcji powstaje również żentyca, czyli serwatka, będąca produktem ubocznym ścięcia się mleka. Zawiera około 2-3% tłuszczu i jest wyrobem regionalnym podhalańskich pasterzy. Kiedyś stanowiła ich główne pożywienie podczas wypasu owiec, a teraz uznawana jest za dobroczynny przysmak, pomagający na odchudzanie, kaca, problemy żołądkowe i jelitowe, pasujący idealnie do gotowanych ziemniaków.  

Masz ochotę na oscypka? Sprawdź ofertę sklepu wyrobynaturalne.com - najlepsze oscypki w sieci.

Artykuł partnera.Dodaj swój komentarz

różne

Wszelkie prawa zastrzeżone © WORTALE.NET | mapa witryny | login